Opublikowano:

Jak prać kurtkę puchową?

Do prania kurtki puchowej należy podchodzić z dużą ostrożnością. W trakcie prania puch zbija się, przez co okrycie wierzchnie daje mniej ciepła niż dotychczas. Istnieją jednak sprawdzone sposoby, które umożliwiają bezproblemowe wypranie i wysuszenie ulubionej kurtki.

Nie każdą kurtkę puchową można wyprać w pralce

Przed przystąpieniem do prania należy zwrócić uwagę na informacje umieszczone na metce. Najczęściej producenci wskazują, że kurtkę należy prać w temperaturze do 40°C. Niekiedy na metce widnieje jednak symbol przekreślonej pralki. W takiej sytuacji kurtka nadaje się jedynie do czyszczenia ręcznego.

Zdecydowanie odradza się oddania kurtki puchowej do pralni chemicznej. W wielu miastach działają specjalistyczne pralnie, które zajmują się praniem odzieży puchowej. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają wystarczająco czasu i cierpliwości, aby prać kurtkę na własną rękę.

Pranie kurtki puchowej w pralce

W pierwszej kolejności należy opróżnić wszystkie kieszenie kurtki puchowej oraz dokładnie sprawdzić, czy nie jest ona uszkodzona. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek ubytków należy od prania odstąpić i zaszyć wszystkie dziury w strukturze kurtki. Następnie zasuwa się wszystkie zamki oraz odpina dodatkowe elementy, takie jak kaptur czy ocieplacze.

Przed włożeniem kurtki do pralki należy namoczyć ją w misce z ciepłą wodą. Ubranie trzeba lekko ugniatać – tak, aby wypompować resztki powietrza oraz dobrze namoczyć puch. Jeżeli na powierzchni kurtki widoczne są plamy, warto spróbować czyszczenia ręcznego. Najlepiej użyć do niego płatków mydlanych lub delikatnych środków piorących.

Kurtkę puchową należy prać w temperaturze od 30°C do 40°C. Nie można umieszczać w bębnie pralki innych ubrań. Do prania stosuje się jedynie delikatne środki chemiczne – najlepiej dedykowane do prania odzieży puchowej. Warto włączyć dodatkowe płukanie, które usunie resztki środków czyszczących z powierzchni ubrania.

Istnieje sprawdzony sposób, który zapobiega nadmiernemu zbijaniu się puchu. Do bębna pralki należy wrzucić trzy piłeczki tenisowe. W trakcie prania będą one rozbijały puch. Jest to sprawdzona metoda, która przynosi świetne efekty. Puch w kurtce będzie zdecydowanie mniej zbity, przez co nie będzie konieczne jego żmudne rozbijanie.

Pranie ręczne

Jeżeli kurtka nie nadaje się do prania w pralce, należy wyczyścić ją ręcznie. W pierwszej kolejności należy namoczyć ubranie wierzchnie w misce. Zaleca się stosowanie ciepłej wody. Następnie trzeba delikatnie pocierać zabrudzone miejsca aż do osiągnięcia zadowalających rezultatów.

Także w przypadku prania ręcznego należy wystrzegać się silnych środków chemicznych. Doskonałe efekty można osiągnąć dzięki zastosowaniu płatków mydlanych lub proszków i płynów, które są przeznaczone do prania kurtek puchowych. Należy je stosować jedynie w takich ilościach, jakie wskazane są na etykietach.

Suszenie kurtki puchowej

Kurtkę puchową można z powodzeniem wysuszyć za pomocą suszarki do ubrań – maksymalnie w temperaturze 60°C. Do suszarki warto wrzucić kilka piłeczek tenisowych, które będą sukcesywnie rozbijały puch.

Dłużej trwa natomiast wysuszenie kurtki na słońcu lub na wietrze. Ważne jest, aby pamiętać, że kurtka puchowa nie może wisieć – należy rozłożyć ją na płasko, najlepiej na kawałku materiału. W pewnych odstępach czasowych należy ją obracać oraz rozbijać kłęby puchu. Po pomyślnym wysuszeniu kurtki zaleca się jej zaimpregnowanie – służą do tego specjalne impregnaty do odzieży puchowej.

Należy pamiętać, aby nie prać kurtki zbyt często – znacząco zmniejszy to jej żywotność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *